Zaznacz stronę

IJAR

Liczenie Omeru

Słowo omer może oznaczać snop, ale też jest to miara produktów sypkich. Jednak nie o liczenie snopów czy zboża tu chodzi, a o liczenie dni!

Liczenie Omeru to tradycyjne odliczanie 49 dni od dnia po świątecznym pesachowym Szabacie, aż do Szawuot (Święta Tygodni). W tym okresie podczas wieczornej modlitwy wypowiada się specjalne błogosławieństwo oraz formułę „Dzisiaj mamy jeden/dwa/trzy… dni liczenia omeru”.

Liczenie omeru traktowane jest jako micwa (przykazanie) i wynika bezpośrednio z nakazu samego Boga:

I odliczycie sobie od dnia po szabacie, od dnia, w którym przyniesiecie snopy do wykonania nimi gestu kołysania, siedem tygodni pełnych, aż do dnia po siódmym szabacie odliczycie pięćdziesiąt dni…
Kpł 23,15-16a

Dla Żydów to czas duchowego przygotowania i wzmożonego oczekiwania na Mesjasza i na związane z Jego przyjściem odnowienie Królestwa Izraela.

Liczenie Dni

Owo liczenie dni wskazuje na kilka bardzo ważnych aspektów.

Jednym z nich jest nierozerwalność Paschy i Szawuot – świąt, które znalazły swe wypełnienie w śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa oraz w zesłaniu Ducha Świętego. Szawuot nie ma wyznaczonej daty, jak pozostałe moadim (święta Pana). Data tego święta wynika ze święta Paschy.

Drugim jest pewna Boża wskazówka: jakkolwiek wydarzenia paschalne są niezwykle doniosłe, liczenie omeru sygnalizuje, że jest jeszcze coś, na co mamy czekać – jest pewna rzeczywistość, dla której Pascha jest zaledwie początkiem drogi.

Trzeci aspekt to kwestia czekania jako takiego. Czekania, które nie jest bierne, ale stanowi dynamiczny czas przygotowania i transformacji. To czas osobistego przygotowania do tego, co przed nami.

Nasze przemyślenia

Powołani by czekać

Pragniemy podzielić się z Wami naszymi przemyśleniami na temat perspektywy celu, dynamiki czekania, obietnicy pełni i rzeczywistości, ku której kieruje nasz wzrok Boży nakaz liczenia dni. Zapraszamy.

Warto przeczytać

Pociecha Paruzji

Na pierwszej karcie Kalendarza Bo (zaraz za okładką) poleciliśmy Wam artykuł Zbigniewa Danielewicza, który ukazał się na łamach periodyku Więź. Jeśli jeszcze nie przeczytaliście tego tekstu to koniecznie zróbcie to teraz – bardzo porządkuje myślenie o oczekiwaniu na powtórne przyjście Pana.

Rozmowa przy kawie

z Amelią Kucharską

Przedstawiamy Wam Amelię, której serce płonie Bożym ogniem. Amelię poznaliśmy kilka lat temu i od pierwszych chwil uderzyła nas jej ogromna duchowa wrażliwość. Amelia jest całym swoim sercem zaangażowana w służbę młodym. Wraz z przyjaciółmi zainicjowała powstanie wspólnoty młodzieżowej „Ogień w mieście” i od kilku lat pełni rolę lidera. Amelia jest studentką IV roku psychologii.

Poprosiliśmy Amelię, żeby opowiedziała nam o swoim osobistym doświadczeniu czekania, ale też i o tym, co o czekaniu mówi psychologia. Niezwykle inspirująca rozmowa! Zapraszamy!

Muzyczna inspiracja

Jesus is Coming Back

Mamy dziś dla Was potężną muzyczną dawkę pozytywnego przekazu! I jak tu się nie uśmiechnąć 🙂

Jeśli film nie wyświetla się poprawnie kliknij w poniższy link:
https://www.youtube.com/watch?v=pPo4wuQolTQ

poznaj israeli.pl

zapraszamy cię do śledzenia naszego bloga na israeli.pl oraz w mediach społecznościowych 🙂

Kalendarz BO

liczy czas zgodnie z biblijnym porządkiem i ukazuje oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa ukryte w biblijnych świętach i żydowskiej tradycji ich celebrowania.