
Tewet
Kwitnący Migdałowiec
Tewet to miesiąc, w którym w Ziemi Izraela rozkwita migdałowiec. Czyni to jako pierwszy, bardzo wcześnie – wówczas, gdy pozostała część przyrody zdaje się być ciągle jeszcze pogrążona w zimowym letargu. On – jakby na przekór wszystkiemu – wypuszcza różowe pąki, niczym zwiastuny nadchodzącej wiosny. Zapewne dlatego wśród ludów starożytnych stał się symbolem czujności: widzi już wiosnę, choć pozostałe rośliny śpią… Znajduje to odzwierciedlenie w hebrajskiej jego nazwie, której zapis (szaqed) jest niemal identyczny z zapisem czasownika „czuwam” (szoqed) = שקד.
Z kart Ewangelii wiemy, że Jezus zwracał szczególną uwagę na postawę czuwania. Ilekroć nawiązywał do swojego powtórnego przyjścia jednocześnie nawoływał do czujności. Także i w listach apostolskich znajdujemy sporo na temat potrzeby czuwania.
Czyż więc migdałowiec nie powinien być też symbolem chrześcijanina?
Warto przeczytać
Drzewo migdałowe
O wciąż aktualnej symbolice mogdałowca pisze Estera Wieja w artykule zatytułowanym Drzewo migdałowe. Autorka ukazuje powiązanie obrazu kwitnącego drzewa z najnowszą historią.
Artykuł ukazał się na łamach Naszych Inspiracji.
Nasze przemyślenia
Jedna jaskółka
Zapraszamy do przeczytania wpisu na naszym blogu zatytułowanego Jedna jaskółka. To nasza osobista refleksja nad istotą czuwania, do którego wielokrotnie wzywa swoich uczniów Pan.
Muzyczna inspiracja
Dźwięk dzwonów
Dziś chcemy podzielić się z Wami piękną piosenką Ishay’a Ribo zatytułowaną Kol paamonim
Gdyby clip nie działał na naszej stronie tutaj jest link do YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=skuGq6-Yo-Y
poznaj israeli.pl
zapraszamy cię do śledzenia naszego bloga na israeli.pl oraz w mediach społecznościowych 🙂
Kalendarz BO
liczy czas zgodnie z biblijnym porządkiem i ukazuje oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa ukryte w biblijnych świętach i żydowskiej tradycji ich celebrowania.