Kislew

Zimowe święto
CHANUKA
Chanuka to zimowe święto żydowskie, trwające osiem dni, począwszy od 25 dnia miesiąca Kislew. Jest to bardzo radosne święto. Podstawą dla chanukowej radości są wydarzenia opisane w Księgach Machabejskich (księgi deuterokanoniczne). Miały one miejsce ok. 170 lat przed narodzeniem Jezusa. Naród żydowski znajdował się wówczas pod wpływami syryjsko-greckiego okupanta i pozbawiony był swobody religijnej. Kult jedynego Boga, sprawowanie obrzędów liturgicznych czy nawet studiowanie Tory były karane śmiercią. Za ogromem i okrucieństwem represji wobec Izraela stał ówczesny król – bezwzględny i wyrafinowany Antioch IV Epifanes.
Wielu Żydów uległo hellenizacyjnym wpływom. Ale nie wszyscy. Istniało stronnictwo wierne Bożym przykazaniom, które nie godziło się na jakiekolwiek kompromisy w sprawie wiary. Po trzech latach ucisku wybuchło powstanie wywołane przez kapłana Matatiasza. Po jego śmierci na czele powstania stanął jego Syn Juda, z przydomkiem Machabeusz (z hebr. młot), stąd powstanie to nazywamy Powstaniem Machabeuszy. Podjęli oni próbę bardzo nierównej walki. Siły okupanta były nieporównywalnie większe. Siłą powstańców było zaufanie w Bożą moc oraz w to, że Bóg przyjdzie im z pomocą (zob. 1 Mch 4,8-11).
Budowali swojego ducha przypominając sobie dotychczasową opiekę Bożej Opatrzności i Jego cudowne interwencje. Niesieni tą wiarą i zaufaniem w Bożą pomoc mieli siłę, by przeciwstawić się okupantowi. Powstanie zakończyło się zwycięstwem. Po odzyskaniu Jerozolimy przystąpiono do porządkowania świątyni, oczyszczenia jej i ponownego poświęcenia Bogu. Właśnie ta historia odzyskania Świątyni, a tym samym wolności wiary i możliwości sprawowania kultu religijnego jest podstawą świętowania Chanuki oraz chanukowej radości.
Chanuka, nazywana także Świętem Świateł i Świętem Cudów.
Skoncentrowana jest wokół światła, a głównym motywem celebracji tych dni jest Chanukija – specjalny chanukowy świecznik. Istnieje tradycja, która mówi, że w momencie odzyskania Świątyni, kiedy przystąpiono do ponownego przywrócenia jej dla Bożego kultu, nie znaleziono wystarczającej ilości oliwy przeznaczonej do rozpalenia ognia menory (siedmioramienny świecznik świątynny). Jedyny pojemnik z pieczęcią kapłana, w którego posiadaniu byli wówczas Żydzi, mógł wystarczyć zaledwie na jeden dzień palenia świątynnego świecznika. Żeby uzyskać kolejne porcje oliwy zgodnie z biblijnym przepisem potrzebnych było kolejnych siedem dni. Zdecydowano jednak rozpalić ogień, a Bóg w cudowny sposób sprawił, że palił się on przez kolejnych siedem dni. Na upamiętnienie tego wydarzenia w święto Chanuka je się potrawy smażone na oleju (przede wszystkim pączki i lateks, czyli placki ziemniaczane) i wspomina się cud chanukowy – cud rozmnożenia oliwy i cud zwycięstwa niewielkiej armii żydowskiej nad potężnymi siłami okupanta.
zapowiedź
odnowienia
Podczas Chanuki wspomina się wydarzenia, które związane są z oczyszczeniem, odnowieniem i ponownym poświęceniem Świątyni na służbę Bogu, w skutek których Chwała Boża mogła na powrót w tym miejscu zamieszkać.
Jezus powiedział, że nie powróci, dopóki Jego bracia (rodacy) nie będą wołać Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie (por. Mt 23,39 i Łk 13,35). Wiemy, że Bóg odnowi Dom Jakuba (zob. Jr 30,18-24), że Izraelowi spadną łuski z oczu i ujrzą swojego upragnionego Mesjasza w Osobie Jezusa. Obraz Józefa Egipskiego jest zapowiedzią tych wydarzeń: podczas pierwszego spotkania bracia Józefa nie rozpoznali go, ale za drugim razem dał im się poznać, jako ich brat (zob. Rdz 42,1-38 i Rdz 43,15-45,28).
Co ciekawe, w żydowskim porządku czytania Tory (paraszot) co rok w czasie Chanuki czyta się właśnie te fragmenty, które mówią o historii Józefa i jego braci…
Już dzisiaj widzimy symptomy tego, co ma nadejść – coraz więcej Żydów dochodzi do wiary w Jezusa. Skala tego zjawiska jest na tyle doniosła, że przybrało miano ruchu mesjanistycznego. Przesłanie Chanuki dotyczące odnowienia wydaje się mieć także ten szerszy wymiar – dotyczący odnowienia nie tylko Żydów, ale też wierzących w Jezusa nie-Żydów. Kiedy patrzymy na Kościół dzisiaj, to widzimy czas jego wielkiego oczyszczenia. Głęboko wierzymy, że ów proces oczyszczenia, który się rozpoczął, jest przygotowaniem na ugoszczenie Bożej Chwały, która objawi się wraz z powtórnym przyjściem Jezusa na Ziemię. Czekamy, aż przyjdzie On w pełni Mocy i Chwały, jako Król. Oby ta świątynia, którą jesteśmy my sami, została z Bożą pomocą jak najszybciej odnowiona i przygotowana na Jego powitanie.
Warto przeczytać
Katolik a Chanuka
O tym, dlaczego dla katolika – czy szerzej: chrześcijanina – ważne jest święto Chanuka przekonuje dziennikarka Monika Białkowska w artykule pt. Moja siostra judaizm. Bardzo dobry i ważny tekst opublikowany na portalu Przewodnik Katolicki.
Warto przeczytać rozpoczynając refleksję nad Chanuką (i nie tylko) 🙂
Warto przeczytać
Światłość, która oczyszcza
O przesłaniu, jakie wierzącym w Jezusa niesie Światło Chanuki, opowiada w swoim artykule zatytułowanym Światłość, która oczyszcza i przemienia Jacek Szeliga – znawca tematyki Holokaustu oraz historii Bliskiego Wschodu, pisarz, poeta i muzyk. Artykuł opublikowany na łamach Naszych Inspiracji.
Warto przeczytać
Niech wasze światło zajaśnieje
Gorąco polecamy obszerny i głęboko traktujący temat Chanuki artykuł John’a J. Parsons’a pt. Niech wasze światło zajaśnieje. Artykuł ten pochodzi z portalu autora hebrew4christians.com, a jego tłumaczenie na język polski dostępne jest na stronie przyjdzpaniejezu.pl. Tekst nie tylko szeroko opisuje kontekst historyczny Chanuki, ale także rysuje eschatologiczny aspekt tego święta.
Przeczytajcie koniecznie 🙂

Nasze przemyślenia
Opowiadania na każdy dzień Chanuki
Dwa lata temu nagraliśmy nasze opowiadania o święcie Chanuka w formie krótkich filmików dedykowanych na każdy z kolejnych dni święta. Tych, którym łatwiej jest słuchać niż czytać, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tym materiałem. W każdy chanukowy wieczór zapalamy kolejną świecę chanukiji i opowiadamy co nieco o tym święcie: o historii, która stoi u podstaw chanukowej radości, o cudze, którego dokonał Bóg, o tym w jaki sposób świętuje się Chanukę oraz o niezwykłym przesłaniu o Jezusie, które zawarte jest w chanukowej symbolice i o tym, czego Chanuka uczy nas dzisiaj. Każda opowieść odsłania nieco inny aspekt tego święta. Polecamy szczególnie ostatni (ósmy) odcinek, w krórym mówimy o proroczym przesłaniu Chanuki.
Dzień pierwszy
Wprowadzenie i zapowiedź tematów.
OGLĄDAJ
Dzień drugi
Kontekst historyczny święta Chanuka.
OGLĄDAJ
Dzień trzeci
Cud rozmnożenia oliwy, czyli dlaczego w trakcie Chanuki jemy pączki i palimy światła chanuki.
OGLĄDAJ
Dzień czwarty
Elementy celebracji Chanuki.
OGLĄDAJ
Dzień piąty
Chanukowy kontekst objawienia tożsamości Jezusa.
OGLĄDAJ
Dzień szósty
Prawdziwe światło chanuki – symbolika chanukiji.
OGLĄDAJ
Dzień siódmy
Czego uczy nas Chanuka.
OGLĄDAJ
Dzień ósmy
Proroczy wymiar Chanuki.
OGLĄDAJ
Muzyczna inspiracja
Światłość świata
Poznajcie utwór z najnowszej płyty zespołu TGD – Kolędy świata vol. 3. Czyż słowa tej, skąd inąd bożonarodzeniowej, piosenki nie korespondują wspaniale z przesłaniem Chanuki? 😀
poznaj israeli.pl
zapraszamy cię do śledzenia naszego bloga na israeli.pl oraz w mediach społecznościowych 🙂
Kalendarz BO
liczy czas zgodnie z biblijnym porządkiem i ukazuje oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa ukryte w biblijnych świętach i żydowskiej tradycji ich celebrowania.